:: Legnicka Sekcja Aikido ::

Morihei Ueshiba Morihei Ueshiba urodził się w prefekturze Wakayama w Japonii. Swoje dzieciństwo spędził w Maizuru (Prefektura KyMto). Morihei po ukończeniu szkoły pracował w urzędzie podatkowym. W 1902 roku zrezygnował z zatrudnienia, na znak protestu przeciwko nowym podatkom nakładanym na rolników i rybaków. W tym samym roku otworzył sklep w Tokio. Właśnie podczas swojego pobytu w Tokio Ueshiba rozpoczął praktykę tradycyjnego jujutsu i kenjutsu. Wkrótce jednak zapadł na chorobę wywołaną brakiem witaminy B1 (tiaminy), zwanej beri-beri, co zmusiło go do powrotu, do prefektury Tanabe. Tam poślubił Hatsu Itokawa, dziewczynę, z którą znał się z dzieciństwa.W atmosferze narastającego napięcia między Japonią i Rosją, w 1903 roku Morihei Ueshiba zgłosił się do wojska. Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej został wysłany do Mandżurii, będąc wówczas w randze kaprala. Do Japonii powrócił jako sierżant, awansowany za odwagę na polu walki. Mimo rekomendacji do Narodowej Akademii Wojskowej wystawionej przez jego dowódcę, zrezygnował z dalszej służby. Po powrocie do Tanabe zajmował się rodzinnym gospodarstwem i brał czynny udział w życiu miejscowej społeczności. W tym okresie pobierał też nauki u Kiyoichi Takagi (9 dan judo Kodokan) oraz u Nakai Masakatsu (jujutsu). Po trzech latach, w 1910, Ueshiba dołączył do projektu osadniczego. Wraz z żoną, ich pierwszym dzieckiem i około 80-cioma ochotnikami udał się w 1912 roku na wyspę Hokkaido. W osadzie Shirataki spędził siedem lat. Podczas swojego pobytu na Hokkaido spotkał Sokaku Takedę, mistrza Daito-ryu Aiki-jutsu, prawdopodobnie najważniejszej ze sztuk walki, z których Morihei Ueshiba stworzył swój własny styl. Wiosną 1919 roku poważnie zachorował ojciec Ueshiby. Podczas podróży z Hokkaido do Tanabe Morihei zatrzymał się w Ayabe, by modlić się za zdrowie ojca. Spotkał tam Onisaburo Deguchi, przywódcę sekty religijnej Omoto-kyo. Rok 1920 był dla niego szczególnie ciężki: stracił ojca i dwóch synów.

Morihei Ueshiba Po śmierci ojca i okresie żałoby Ueshiba postanowił przeprowadzić się do Ayabe, by prowadzić bardziej uduchowiony tryb życia pod przewodnictwem Onisaburo Deguchi. Razem z rodziną (w 1921 roku urodził się jego syn, Kisshomaru), spędził w Ayabe 8 lat. W tym okresie otworzył swoje pierwsze dojo, w którym nauczał Daito-ryu Aiki-jutsu. Jego nauczanie zaczęło nabierać bardziej duchowego charakteru, co zaowocowało odejściem od konwencji Yagyu-ryu jujutsu i Daito-ryu Aiki-jutsu. W poszukiwaniu prawdziwego Budo przyjął oryginalne podejście, łącząc sztukę walki z religijnymi zasadami, starając się połączyć Ciało, Umysł i Ducha. W 1922 roku po raz pierwszy użył nazwy Aiki-Bujutsu w odniesieniu do swojego stylu. W latach dwudziestych sekta Omoto-kyo miała wiele problemów, głównie z powodu nieprzewidywalnego zachowania swojego przywódcy, Onisaburo, który w 1921 roku został aresztowany za obrazę majestatu, kiedy to ogłosił się zbawicielem i prawowitym cesarzem (tzw. "incydent Omoto"). W roku 1924 Onisaburo Deguchi postanowił założyć "królestwo niebieskie na ziemi", umiejscawiając je w Mongolii. Ueshiba brał udział w tej wyprawie, niestety od początku skazanej na porażkę. Członkowie sekty zostali natychmiast aresztowani przez chińczyków i skazani na śmierć. Cudem udało im się wrócić do Japonii dzięki interwencji japońskiego konsula. Morihei Ueshiba powrócił do Ayabe, gdzie dalej uczył sztuk walki i uprawiał rolę. Kontynuował naukę jujutsu i walki mieczem, zainteresował się również walką włócznią (sojutsu). Jednak po bliskim spotkaniu ze śmiercią w Mongolii wiele się w jego życiu zmieniło. W 1925 roku został wyzwany przez oficera marynarki na pojedynek, w którym to pokonał go. Po tej walce uświadomił sobie wyraźnie zasady, na których zbudował filozofię aikido i zmienił nazwę swojego stylu z Aiki-Bujutsu (sztuka walki Aiki) na Aiki-Budo (droga walki Aiki). W 1925 Morihei Ueshiba i jego sztuka walki zaczęły zdobywać popularność w Japonii. Morihei został zaproszony do Akademii Marynarki w Tokio przez admirała Isamu Takeshitę. W czasie tej samej wizyty prezentował swoją sztukę walki także na dworze cesarskim.

Morihei Ueshiba W ciągu następnych dwóch lat był kilkakrotnie zapraszany do Tokio. W lutym 1927 zdecydował się przenieść do Tokio na stałe, poświęcając się nauczaniu swojej sztuki walki. W 1930 roku jego styl został określony przez Jigoro Kano, twórcę judo, jako "idealne budo". Morihei Ueshiba nauczał aż do wybuchu II wojny światowej, ciesząc się coraz większą popularnością. Jego uczniami byli między innymi oficerowie armii i marynarki oraz policjanci. W 1942 Ueshiba przeniósł się do Iwama w Prefekturze Ibaraki. Tam Morihei rozpoczął budowę świątyni Aiki (Aiki Shrine) oraz dojo. Prace zostały zakończone w 1944 roku. Zmienił nazwę Aiki-Budo na Aikido ("droga harmonii ducha"). W wyniku wojny podjął decyzję, że aikido powinno rozprzestrzenić się na cały świat, a nie być udziałem tylko kilku wybranych ludzi. 22 listopada 1945 roku powstała fundacja Aikikai, na której czele stanął syn Morihei, Kisshomaru. Po zakończeniu wojny nauczanie i praktykowanie sztuk walki było w Japonii zakazane przez amerykańskie siły okupacyjne. Jednakże, dzięki naciskowi kładzionemu na pokój i szukanie duchowej prawdy, aikido mogło być w pewnym zakresie nauczane. W latach 50-tych siedemdziesięcioletni już Ueshiba rozpoczął podróże po Japonii, prezentując swoją sztukę i starając się zdobyć dla aikido jak największą popularność. Morihei Ueshiba spędził na nauczaniu i prezentacjach ostatnie 19 lat swojego życia, aż do swojej śmierci 26 kwietnia 1969 roku. Jego syn, Kisshomaru Ueshiba kontynuował dzieło swojego ojca jako następny Doshu (oficjalny spadkobierca aikido), do śmierci 4 stycznia 1999. Obecnym Doshu aikido jest Moriteru Ueshiba, syn Kisshomaru. Aikido należy do najbardziej znanych i ciągle rozwijających się sztuk walki na świecie, a organizacja Aikikai zrzesza ponad 50 krajów. Każdego roku w Aiki Shrine, w Iwana, odbywają się ceremonie na cześć Morihei Ueshiby.

Kisshomaru Ueshiba Kisshomaru Ueshiba urodził się w 1921 roku jako trzeci syn Morihei Ueshiby. W 1946 roku ukończył studia na Uniwersytecie Waseda. W 1948 roku został dyrektorem Hombu Dojo. Od 1969 r., po śmierci O`Sensei przejął po nim sukcesję w ruchu aikido. Był konsultantem w zakresi aikido przy Nippon Budokan. Został udekorowany przez rząd japoński tzw. "Medalem Błękitnej Wstęgi". W celu popularyzacji aikido prowadził staże na całym świecie. Kisshomaru Ueshiba zmarł 4 stycznia 1999 roku.

Moriteru Ueshiba Moriteru Ueshiba urodził się 2 kwietnia 1951 roku, w Tokio. Ukończył ekonomię na Meiji University.Jest wnukiem Morihei Ueshiby. Po śmierci swojego ojca (Kisshomaru Ueshiby), 4 stycznia 1999 roku otrzymał tytuł Doshu aikido


(c) copyright LSA, 2008-2011