:: Legnicka Sekcja Aikido ::

Sumo

Aikido jest defensywną sztuką walki, w której, według twórcy, nie prowadzi się rywalizacji w formie zawodów sportowych. Jednak każdy, kto trenuje sporty walki i chce rozwijać się w pełni, powinien spróbować swoich sił w konfrontacji z przeciwnikiem. Dlatego osoby ćwiczące w LSA, biorą udział w różnych formach zawodów organizowanych przez poszczególne style walki. Głównym polem rywalizacji i silnym nawiązaniem do tradycji Japonii jest sumo.



Prekursorami legnickiego sumo była grupa dzieci, które jako pierwsze wystartowały w zawodach mini-sumo o Puchar Prezydenta Miasta Gorzowa. Udział w zawodach okazał się dużym sukcesem. Zawodnicy zdobyli 7 medali, w różnych kategoriach wiekowych.



Po przetartych szlakach przez dzieci w mini-sumo przyszedł czas na Seniorów. W lutym 2009 w Krotoszynie odbył się Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny w ramach Pucharu Polski. Na tych zawodach Sławomir Turza zajął 5 miejsce w kategorii 115 kg i 5 miejsce w kategorii 115+. Sukces jest tym większy, że walka pana Turzy była pierwszą stoczoną w historii przez reprezentanta z Legnicy. W kwietniu i maju tego samego roku przyszedł czas na udział w Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski.
Po tych zawodach Legnica może pochwalić się dwoma piątymi miejscami Marcina Żmudy i Dawida Peteckiego, oraz dziewiątym miejscem Piotra Królaka.



Sensei Marek Wójciak (2 dan Aikido) jest sędzią, instruktorem sumo i minisumo.


(c) copyright LSA, 2008-2011